Jak przebiega proces sprowadzenie zwłok z zagranicy?


Zgon bliskiej osoby jest zawsze wydarzeniem niezmiernie trudnym oraz powiązanym z niesympatycznymi emocjami. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy tak właściwie bliski umiera poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wtedy, że ciało pozostanie sprowadzone do kraju. Nie ma wobec tego nic zadziwiającego w tym, iż pojawiają się pytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakie środki transportu są wykorzystywane do przewozu zwłok?

Aktualne przepisy honorują transport zwłok rozmaitymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu używa się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Koszt przewozu zwłok jest w obszernej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. W niektórych przypadkach nie ma niemniej jednak tańszej alternatyw. Jeżeli w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, problem nie jest zanadto duży. Bliska odległość sprawia, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, jakie pozwala ograniczyć koszty jest klasyczny karawan.

Jakich formalności wypada dopełnić, żeby pozyskać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

By sprowadzenie zwłok z zagranicy było możliwe, wypada dopełnić paru formalności. Niezbędna jest zgoda starosty. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wyda aprobatę po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest również poświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Można je uzyskać dopiero wtenczas, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie przedstawione pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak i zaświadczenia są wydawane wtedy, gdy zawnioskują o nie osoby upoważnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O dokumenty mogą ubiegać się także krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a też powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się też wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeśli zgon nastąpił w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub ewentualnie wścieklizną – zaświadczenia mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. Świadczy to, iż wcześniejsze sprowadzenie zwłok do Polski nie będzie dopuszczalne.

Z jakiej przyczyny należałoby skorzystać z usług kompetentnej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, solidnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy zaświadczające usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty należy uzyskać, aby sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. W przypadku transportu samochodowego zadba o pojazd spełniające wszelkie obowiązujące wymogi. To naturalnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych problemów. Pozwoli to obniżyć stres, który oraz tak zawsze przeżywają najbliżsi osoby zmarłej.
 
 

Previous Smart Kids Planet - miejsce stworzone z myślą o pociechach
Next Naturalne suplementy diety - gdzie je kupić?